NOWOTWORY ZŁOŚLIWE
Rak prostaty

Informacje ogólne

Nowotwory prostaty (stercza) są najczęstszymi nowotworami mężczyzn w EU i USA, a w ostatnich kilku latach „wyprzedziły” raka płuca

Odpowiadają za 15% zachorowań mężczyzn ogółem a najczęściej występują w 5 i 8 dekadzie życia, ze szczytem zachorowań między 60 a 74 rokiem życia (dane z KRN 1999-2021).

Rak prostaty to nowotwór złośliwy, który rozwija się w gruczole krokowym mężczyzn. Prostata odpowiedzialna jest za produkcję płynu, w którym znajdują się plemniki. Płyn ten znajduje się w męskiej spermie i ma charakterystyczny białawy odcień. Ten płyn pełni funkcje odżywcze dla plemników, w ich drodze do kobiecej komórki jajowej. Prostata pełni więc ważną dla męskiej płodności i aktywności seksualnej rolę.

Główną przyczyną rozwoju raka prostaty jest nieprawidłowy wzrost komórek gruczołu krokowego, który prowadzi do powstania guza. Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą zwiększyć szanse na rozwinięcie się tej choroby, takich jak wiek, genetyka, dieta czy obciążenie rodzinne. 

Badania wykazują, że objawy łagodnego przerostu prostaty (nie nowotworu złośliwego) występują u ok. 31% mężczyzn powyżej 50. roku życia i co najmniej 50% powyżej 60. roku życia. Łagodny rozrost prostaty jest nieuniknioną chorobą starzejącej się populacji męskiej, podobnie jak nowotwór. Średni czas życia mężczyzn uległ wydłużeniu o prawie 20 lat, co ma swoje konsekwencje.

Rak prostaty może być przez pewien czas bezobjawowy, co sprawia, że diagnoza jest często stawiana już po pojawieniu się zaawansowanych stadiów tego nowotworu. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola u urologa oraz wykonywanie badań w celu wczesnego wykrycia i skutecznego leczenia.

Istnieje powiązanie między wiekiem a częstością występowania tego nowotworu, z tendencją wzrostu ryzyka wraz z wiekiem. Ponadto, czynniki genetyczne, takie jak mutacje genów (BRCA1, BRCA2, CHEK2 i inne), mogą znacząco zwiększać podatność na raka prostaty (występują u 15% chorych). Dieta bogata w nasycone tłuszcze zwierzęce (masło, smalec, tłuste mięsa), również jest czynnikiem ryzyka.

Istotnym aspektem jest również wpływ hormonalny, gdzie testosteron oraz jego konwersja do dihydrotestosteronu mogą stymulować wzrost komórek prostaty, a tym samym sprzyjać rozwojowi raka. Kastraci i mężczyźni z niskimi hormonami przysadkowymi (LH, FSH) rzadko chorują. Zależność od hormonów wykorzystuje się w leczeniu tej choroby.

Wśród rodzajów raka prostaty występują: gruczolakorak zwykły –  najczęstszy typ raka prostaty, stanowiący około 95% przypadków. Rozwija się z komórek gruczołowych produkujących płyn prostatyczny; gruczolakorak drobnokomórkowy: jest to rzadki i bardziej agresywny typ gruczolakoraka, charakteryzujący się szybkim wzrostem i wczesnymi przerzutami; rak drobnokomórkowy – bardzo agresywny typ nowotworu, który stanowi niewielki procent przypadków raka prostaty, jest trudny do leczenia i często wykrywa się go w zaawansowanym stadium; rak urotelialny – kolejny rzadki typ raka prostaty, który zwykle rozpoczyna się w komórkach wyściełających przewód prostaty, jest bardziej powszechny w przypadku raka pęcherza moczowego; mięsak – bardzo rzadki typ raka prostaty, który powstaje z tkanek miękkich, takich jak mięśnie, tłuszcz lub tkanka łączna okalające prostatę.

Statystyki

Aktualnie zapadalność na nowotwory prostaty w Polsce rośnie i wynosi około 14 – 18 tysięcy przypadków rocznie (dane z KRN 2020-2021).

To bardzo dużo – więcej niż rak płuca w ostatnich latach. Na szczęście tą chorobę można skutecznie kontrolować przy wczesnym wykryciu.

Mimo dużej skali zachorowań roczna śmiertelność to 5 – 6 tysięcy pacjentów (w porównaniu do raka płuca to prawie 3x mniej).

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

Wśród czynników ryzyka rolę odgrywają:

  • starszy wiek (50+),
  • zachorowanie przez brata, ojca, wujka lub dziadka,
  • czynniki hormonalne,
  • czynniki genetyczne wrodzone (mutacja genu BRCA2 i prawdopodobnie BRCA1),
  • palenie papierosów,
  • dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, 
  • otyłość, nadciśnienie, siedzący tryb życia,
  • nadużywanie alkoholu,
  • zanik aktywności seksualnej,
  • zespół Lyncha,
  • mała ilość owoców i warzyw w diecie (zawierają antyoksydanty).
Zwracaj uwagę na oddawanie moczu i wykonuj badania USG aby wygrać z tą chorobą.
Umiejscowienie prostaty w ciele mężczyzny - pod pęcherzem moczowym, otacza moczowód.

Typowe objawy

Objawy na które należy zwrócić uwagę, to m.in.: 

  • problemy z oddawaniem moczu (jako, że prostata przylega do cewki moczowej i pęcherza):
    • trudności w rozpoczęciu lub zatrzymaniu strumienia moczu,
    • słaby lub przerywany strumień moczu,
    • częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy,
    • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
    • dyskomfort podczas oddawania moczu:
    • ból lub pieczenie,
    • krew w moczu lub nasieniu (rzadziej),
    • niemożność oddawania moczu, nietrzymanie moczu,
  • objawy zaawansowanego raka prostaty to:
    • ból w miednicy, dolnej części pleców lub biodrach,
    • obrzęki (puchnięcie) nóg może być spowodowany uciskiem nowotworu na naczynia limfatyczne,
    • problemy z erekcją (trudności w osiągnięciu lub utrzymaniu erekcji),
    • ból podczas wytrysku.

Profilaktyka I fazy - styl życia

Profilaktyka II fazy - badania kontrolne

Regularne badania profilaktyczne, odgrywają zasadniczą rolę w wykrywaniu nowotworów we wczesnym stadium (I, II)

Każdy mężczyzna w wieku 50+ powinien wykonywać regularnie lub pilnie w przypadku niepokojących objawów:

W ramach męskiego przeglądu zdrowia typowo wykonuje się USG jamy brzusznej ale w przypadku niepełnego pęcherza prostata może nie być widoczna (zwróć uwagę na przygotowanie się do badania).

Zwykle wykonuje się oznaczenie pojedynczego markera z krwi – PSA ale rzadko PSA PANEL. 

Pamiętaj, że ważny jest cały obraz pacjenta a nie pojedyncze badanie.

Rządowy program

Zauważa się zintensyfikowanie działań (badań naukowych) wokół efektywnego i pewnego wykrywania raka prostaty, jako, że to najpopularniejszy na świecie męski nowotwór złośliwy. Nie istnieje w tej chwili w Polsce oficjalny rządowy program profilaktyczny badań przesiewowych dedykowany wyłącznie nowotworom prostaty, dlatego każdy mężczyzna musi polegać na swojej uważności onkologicznej i profilaktyce II fazy (badania krwi, USG). Korzystając z darmowego programu NFZ Profilaktyka 40+ otrzymamy jednak skierowanie na oznaczenie PSA. 

Według źródeł (np.: https://patients.uroweb.org/pl/rak-gruczolu-krokowego/narzedzia-diagnostyczne/badanie-psa/) oznaczanie PSA nie ma istotnego wpływu na umieralność (to znaczy, że mimo wczesnego wykrycia dzięki oznaczeniu PSA statystycznie dla populacji, nie wpływa to na przeżycia chorych ORAZ czasami może to skończyć się leczeniem „niegroźnej” formy raka). Nie mniej jednak może być cennym badaniem.

W ostatnim czasie Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu przy współpracy z Państwowym Zakładem Higieny podjęło się opracowania rekomendacji dotyczących skriningu i wczesnego wykrywania raka prostaty. W ramach projektu o nazwie PRAISE-U działa wspólnie 25 organizacji z 12 krajów UE. Projekt obejmuje trzy etapy. W pierwszym etapie DCOPiH ma za zadanie stworzenie infrastruktury potrzebnej do przeprowadzenia programu skriningowego. Drugi etap, planowany na przełomie kwietnia i maja 2024 roku, to rekrutacja kilku tysięcy mężczyzn w wieku 50-69 lat z woj. dolnośląskiego do programu badań przesiewowych ( w Polsce, ponad to w Hiszpanii, Litwie i Irlandii). Będą oni otrzymywali listowne zaproszenia na badania poziomu PSA i wywiad lekarski oceniający ryzyko wystąpienia raka gruczołu krokowego. Trzeci etap obejmuje podsumowanie wyników, analizę danych i ocenę skuteczności algorytmu do jego dalszego wykorzystania jako standard do badań przesiewowych. Jeśli założenia projektu się potwierdzą, w 2028 roku rozpoczną się rutynowe badania przesiewowe w kierunku tego nowotworu a wyniki projektu będą zaleceniami dla UE. Więcej na: https://www.erspc.org/new-eu-wide-project-aims-to-reduce-prostate-cancer-mortality-while-avoiding-overdiagnosis-and-overtreatment-through-smart-early-detection/

Postępowanie

Jeśli podejrzewasz u siebie nowotwór prostaty (np. zaburzenia w oddawaniu moczu) natychmiast (w ciągu 2-3 dni) umów wizytę u urologa z USG prostaty (może być wykonane przez powłoki brzuszne – pełny pęcherz lub też przez odbyt)Urolog oprócz badania USG prostaty zapewne wykona badanie narządu palpacyjnie – per rectum. Warto odpowiednio przygotować się do tej wizyty (higiena, wypróżnienie).

Wykonaj dodatkowo oznaczenie markera PSA  lub PSA PANEL (skierowanie zapewne wystawi urolog lub możesz je wykonać odpłatnie). UWAGA: nie każdy podwyższony wynik oznacza nowotwór! Na pewno oznacza konieczność dalszej diagnostyki.

Poproś lekarza, stawiającego podejrzenie (lub rodzinnego, jeśli byłeś prywatnie u urologa) o wystawienie karty DiLO, co przyśpieszy proces diagnostyki i ewentualnego leczenia (legitymuj się nią w szpitalu i przychodni onkologicznej).

Może być wykonana biopsja prostaty czyli badanie fragmentu tkanki pobranej z prostaty pod mikroskopem (badanie histopatologiczne), które jest podstawą dokładnego rozpoznania.

Na tym rola urologów może się zatrzymać tzn. po wydaniu wyników badania histopatologicznego, oczywiście są okresowe kontrole w poradni urologicznej) a dalsze prowadzenie pacjenta przejmuje (powinien przejąć) onkolog (ważne! urolodzy nie leczą nowotworów samodzielnie!). Umów się pilnie na pierwszorazową wizytę (DiLO) w poradni onkologicznej. Być może będzie konieczne usunięcie prostaty, które to jest zabiegiem chirurgii urologicznej.

Leczenie raka prostaty zależy od wielu czynników, w tym od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta, ogólnego stanu zdrowia oraz preferencji pacjenta. Główne metody leczenia obejmują:

Aktywne monitorowanie jest stosowane u pacjentów z niskim ryzykiem, gdzie rak jest monitorowany regularnymi badaniami, aby wykryć ewentualne oznaki postępu choroby i odpowiednio zareagować.

Operacja usunięcia prostaty (prostatektomia), często z przyległymi tkankami i węzłami chłonnymi. Może być przeprowadzana metodą otwartą lub laparoskopową, w tym także przy użyciu robota chirurgicznego.

Radioterapia może być stosowana jako terapia pierwotna lub po operacji. Obejmuje zewnętrzną radioterapię wiązką zewnętrzną oraz brachyterapię, gdzie promieniowanie jest dostarczane bezpośrednio do prostaty.

Terapia hormonalna (hormonoterapia) ma na celu zmniejszenie poziomu androgenów (testosteronu), które mogą stymulować wzrost raka prostaty. Stosowane leki to m.in. analogi LHRH, antagoniści LHRH oraz antyandrogeny.

Chemioterapia jest stosowana głównie w zaawansowanych stadiach raka lub gdy inne terapie zawodzą. Chemioterapia może pomóc w zmniejszeniu objawów i przedłużeniu życia pacjenta.

Źródła dla dociekliwych

Społeczności pacjentów i ozdrowieńców

Grupy w social media i fora dyskusyjne polecane dla ludzi z podejrzeniem, rozpoznaniem nowotworu oraz osób już po zakończonym leczeniu:

Stowarzyszenie GLADIATOR, zrzeszające pacjentów m.in. dotkniętych nowotworem prostaty: http://gladiator-prostata.pl/

Stowarzyszenie Rak Prostaty i forum dyskusyjne: https://rak-prostaty.pl/ , grupa FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100084990874895

Koalicja Pacjentów UOMO: https://www.europa-uomo.org/ (ang.)

Sekcja Prostaty Stowarzyszenia UroConti: https://uroconti.pl/sekcje/sekcja-prostaty/

Polecamy konsultować metody leczenia z kilkoma specjalistami. W mediach społecznościowych wiele osób promuje alternatywne terapie leczenia głównego lub wspomagającego, które mogą nie być skuteczne.